Przedmioty podlegające limitom i zabronione

Wiele przedmiotów podlega limitom, kontroli lub całkowitemu zakazowi na pokładzie samolotu ze względu na umowy międzynarodowe, wymogi bezpieczeństwa lotniczego lub przepisy obowiązujące w miejscu docelowym.

Szukasz czegoś innego? Odwiedź nasze centrum informacji bagażowych

Przed lotem zawsze należy sprawdzić, jakie reguły obowiązują w danym kraju, na danym lotnisku i w danych liniach lotniczych.

W Wielkiej Brytanii — informacji udziela brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA).

W USA – informacji udziela Transport Security Administration (TSA).

Jeśli masz wątpliwości lub zamierzać zabrać w podróż przedmioty podlegające limitom lub kontroli i potrzebujesz na to zgody linii lotniczych, musisz skontaktować się z nami z wyprzedzeniem.

Płyny, kremy, proszki i aerozole

Te przedmioty można przewozić w bagażu nadawanym, ale w większości krajów obowiązują limity ilości, jaką można zabrać do kabiny w bagażu podręcznym, zależnie od typu.

W trosce o bezpieczeństwo bardzo ważne jest, aby zapoznać się następującymi wymogami dotyczącymi bagażu podręcznego.

 • Wszystkie płyny muszą znajdować się w pojemnikach o pojemności maksymalnie 100 ml (3,4oz).
 • Wszystkie płyny muszą zostać włożone do jednej, przezroczystej, zamykanej torebki foliowej o wymiarach do 20 x 20 cm (8 x 8 cali) i łącznej pojemności do 1 l (w przybliżeniu jedna kwarta).
 • Torba ta musi mieścić całe zakupy i zmieścić się do bagażu podręcznego.
 • Torebka z płynami musi zostać wyjęta z bagażu podręcznego, aby została oddzielnie prześwietlona.*
 • Aerozole można wnieść do kabiny, ale nie można ich używać na pokładzie.
 • W Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej płyny, aerozole i żele są prześwietlane przy użyciu specjalnego sprzętu i może być konieczne ich otwarcie. Próby smaku lub działania na skórę tych przedmiotów nie są już prowadzone. Poza Wielką Brytanią i Unią Europejską mogą obowiązywać inne zasady bezpieczeństwa, o które należy dowiadywać się indywidualnie.
 • W lotach do USA w bagażu podręcznym można mieć maksymalnie 350 g (12 uncji) artykułów w proszku, czyli kosmetyków, przypraw, mleka w proszku, mąki, cukru, kawy itp. Pasażerowie, którzy chcą zabrać więcej tego typu artykułów, muszą je spakować do bagażu nadawanego.
 • Jeśli lecisz z Australii, wszelkie nieorganiczne proszki w bagażu podręcznym muszą być spakowane w pojemniki, których pojemność nie przekracza 350 ml (12 oz) lub 350 g (12 oz) na osobę.
 • Do Kenii absolutnie nie wolno przywozić plastikowych toreb, w związku z czym sugerujemy zabranie ze sobą w podróż grubszej, przezroczystej, poliuretanowej torby wielokrotnego użytku, która nie przekracza maksymalnych wymiarów 20 x 20 cm i którą można szczelnie zamknąć. Jeśli masz jednorazową torbę plastikową, zostaw ją na pokładzie samolotu lub wyrzuć przed punktem kontroli celnej na lotnisku docelowym. Podczas wyjazdu z kraju małe torby na płyny można otrzymać w strefie kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

*Dzięki zainstalowaniu nowoczesnych skanerów obrazu na lotnisku London City Airport, można pozostawić płyny i elektronikę w bagażu podręcznym podczas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa. Obejmuje to m.in. płyny i żele w pojemnikach do dwóch litrów, a także notebooki i tablety.

W bagażu podręcznym można mieć następujące przedmioty na własny użytek:

 • Przybory toaletowe i aerozole, jak lakier do włosów, perfumy i wody po goleniu.
 • Niepalne, nietoksyczne aerozole do użytku domowego lub związanego z uprawianiem sportu.
 • Leki (poza radioaktywnymi), w tym zawierające spirytus.

Ile można wziąć?

Zgodnie z przepisami IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) dotyczącymi towarów niebezpiecznych, każda osoba może przewozić w bagażu artykuły o następującej masie.

 • Maks. masa opakowania: 500 g (1 lb)
 • Masa na osobę: 2 kg (4,5 lbs)
 • Maks. objętość opakowania: 500 ml (17 fl. oz)
 • Objętość na osobę: 2 l (70 fl. oz)

Musisz dopilnować, aby pokrywki i zakrętki na przyborach toaletowych i lekach były dobrze przymocowane i dokręcone a zawory rozpylacza na aerozolach były osłonięte i nie mogły spowodować przypadkowego rozpylenia zawartości do bagażu w luku samolotu.

Jeśli podróżujesz z niezbędnymi środkami medycznymi, jak płyn dializacyjny, które są spakowane w oddzielnej torbie i nadane do luku, możesz zabrać więcej rzeczy niż przewidują standardowe ilości podane powyżej. W tym celu musisz jednak przedstawić oficjalne zaświadczenie medyczne z datą i podpisem Twojego osobistego lekarza.

Więcej o przewozie leków lub sprzętu medycznego

Możesz przewozić dowolną ilość napojów alkoholowych, których zawartość alkoholu nie przekracza 24%.

Możesz zabrać ze sobą pięć litrów napojów alkoholowych o zawartości alkoholu od 24% do 70%. Do tego limitu wlicza się zarówno alkohol w bagażu podręcznym, zakupiony w sklepie bezcłowym na lotnisku, jak i spakowany w bagażu nadawanym.

Napojów o zawartości alkoholu powyżej 70% nie można przewozić w samolocie, ani w bagażu nadawanym, ani w bagażu podręcznym.

Informacje o przedstawianiu cieczy transportowanych w bagażu podręcznym do kontroli bezpieczeństwa można znaleźć w sekcji dotyczącej wymagań w zakresie bagażu podręcznego powyżej.

W trakcie przesiadki można kupić płyny, żele lub kremy w opakowaniach o pojemności większej niż 100 ml w sklepach bezcłowych na lotnisku, pod warunkiem że zostaną one spakowane w punkcie zakupu w specjalnej przezroczystej torbie z plombą i paragonem wewnątrz. Jeśli kupujesz przedmioty na pokładzie, poproś personel pokładowy, aby zrobił to za Ciebie.

Jeśli w trakcie przesiadki opuszczasz lotnisko i później na nie wracasz, możesz zabrać te przedmioty ze sobą pod warunkiem, że nie otworzysz zaplombowanej torby. Musisz wtedy przejść ponownie przez kontrolę bezpieczeństwa, w trakcie której torba może zostać otwarta, a przedmioty przełożone do nowej torby i z powrotem zaplombowane. Nie możemy ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek produkty otwarte lub skonfiskowane podczas przesiadki lub wysiadania.

Dowiedz się, jakie ustalenia obowiązują na wszystkich lotniskach przewidzianych w planie podróży, aby wiedzieć na pewno, co możesz mieć w bagażu podręcznym.

Wszelkie przedmioty kupione na lotnisku lub na pokładzie wliczają się do limitu bagażu podręcznego na następny lot. Jeśli przekroczysz ten limit, może być konieczne odebranie przedmiotów i naliczenie opłaty.

Możesz mieć przy sobie takie artykuły spożywcze w postaci stałej, jak kanapki, ciastka, owoce i orzechy, ale nadal obowiązują takie same ograniczenia dotyczące płynów, np. napojów, zup, sosów, dżemów lub galaretek (szczegółowe zasady powyżej). Na pokładzie nie ma możliwości podgrzewania ani rozmrażania żadnych produktów.

W trakcie naszych lotów na pokładzie nie są podawane orzeszki ziemne ze względu na dużą liczbę pasażerów, którzy są na nie uczuleni, i prosimy o niewnoszenie ich do kabiny.

Mleko i jedzenie dla niemowląt

Jeśli podróżujesz z niemowlęciem, możesz mieć przy sobie tyle mleka lub jedzenia dla dziecka, mieszanki w proszku i wody sterylizowanej w butelce do karmienia, ile potrzebujesz na całą podróż, nawet jeśli przekracza to standardowy limit ilości płynów.

Tych przedmiotów nie trzeba wkładać do przezroczystej torby w celu okazania płynów podczas kontroli bezpieczeństwa, ale muszą być przygotowane do inspekcji na żądanie personelu lotniska.

Na niektórych lotniskach, w tym na Heathrow, obowiązuje zasada, że rodzicom wolno przewieźć 2 litry płynnego odciągniętego z piersi w przezroczystych pojemnikach, nawet jeśli nie podróżują ze swoim dzieckiem.

Wwożenie jedzenia do innych krajów

W kraju docelowym mogą obowiązywać pewne zakazy wwożenia jedzenia, zależnie od jego typu, np. do wielu krajów nie wolno wwozić mięsa oraz świeżych owoców i warzyw.

Informacje o tym, jakie jedzenie wolno wwieźć na teren Wielkiej Brytanii, są podane na stronie internetowej brytyjskiego rządu.

Zgodnie przepisami IATA dotyczącymi towarów niebezpiecznych klasy 2.3.5.10 ten przedmiot nie wymaga zgody operatora. Termos zawierający mrożony ciekły azot (pojemnik kriogeniczny) można przewieźć w bagażu podręcznym lub nadawanym. Musi być całkowicie wchłonięty w porowaty materiał i w termosie nie mogą znajdować się żadne niebezpieczne towary.

Baterie, akumulatory oraz urządzenia elektryczne i elektroniczne

Na własny użytek można mieć 15 zasilanych z baterii lub akumulatora osobistych urządzeń elektronicznych (PED) zawierających baterie lub akumulatory litowe, takich jak laptopy, tablety, smartfony, aparaty fotograficzne, odtwarzacze muzyki, elektroniczne przywieszki bagażowe (np. Apple AirTag).

Musisz zawsze dopilnować, aby:

 • Wszystkie urządzenia akumulatorowe były spakowane tak, aby nie włączyły się przypadkowo.
 • Zapasowe akumulatory wnoszone do kabiny były zabezpieczone przed zwarciami i uszkodzeniem, najlepiej w oryginalnym opakowaniu (jeśli to możliwe), etui lub mocnej torbie plastikowej albo taśmą naklejoną na ich zaciskach.
 • Nie zabierać ze sobą żadnych uszkodzonych akumulatorów lub urządzeń elektrycznych.

Uwaga: jeśli pojemność w watogodzinach (Wh) nie jest podana na akumulatorze lub nie można jej odczytać, akumulator nie zostanie przyjęty na pokład. Pojemność w Wh można obliczyć za pomocą następującego wzoru:

 • Pojemność znamionowa w miliamperogodzinach/1000 razy napięcie równa się Wh.

W bagażu podręcznym

 • Muszą znajdować się w urządzeniu.
 • Maks. 4 zapasowe na osobę (w tym powerbanki) w oryginalnym opakowaniu lub odizolowane i zabezpieczone przed stycznością z metalowymi przedmiotami
 • Akumulatory litowo-metalowe nie mogą zawierać więcej niż 2 g litu, a akumulatory litowo-jonowe nie mogą mieć pojemności większej niż 100 Wh.

Ważna uwaga: Jeśli walizka kabinowa ma zostać nadana lub zabrana przy wejściu do samolotu i włożona do luku, musisz wyjąć z niej wszystkie zapasowe akumulatory i powerbanki i zabrać je ze sobą do kabiny.

W bagażu nadawanym

 • Muszą znajdować się w urządzeniu.
 • Urządzenie musi być całkowicie wyłączone (nie w trybie uśpienia lub czuwania).
 • Elektroniczne przywieszki bagażowe (np. Apple AirTag) mogą pozostać włączone, o ile urządzenie takie zawiera tylko akumulatory litowe spełniające następujące warunki: 
  • Ilość litu w akumulatorze litowo-metalowym nie przekracza 0,3 g
  • Pojemność akumulatora litowo-jonowego wynosi nie więcej niż 2,7 Wh.
 • Przewożenie zapasowych akumulatorów w bagażu nadawanym jest zabronione i musisz je zabrać ze sobą do kabiny.

Dotyczy to również przenośnej aparatury medycznej, jak defibrylator, z baterią litowo-metalową (nie akumulatorem), która zawiera nie więcej niż 8 g litu.

Linie lotnicze British Airways wydają każdemu pasażerowi automatyczną zgodę operatora (tzw. „operator approval”) na przewóz akumulatorów litowych do większych przenośnych urządzeń elektronicznych, o ile spełnione zostały następujące warunki:

 • Maksymalnie dwa urządzenia z włożonym akumulatorem na osobę.
 • Maksymalnie dwa zapasowe akumulatory na osobę (w tym powerbanki) w oryginalnym opakowaniu lub z zaciskami zaizolowanymi lub zabezpieczonymi przed zwarciem.
 • Dla własnej wygody należy spakować kopię tej strony wraz z urządzeniami i zapasowymi akumulatorami jako dowód, że masz naszą zgodę („operator approval”) na ich przewóz.
 • NIE MUSISZ kontaktować się z liniami lotniczymi ani informować personelu na lotnisku, że przewozisz ten przedmiot.

W bagażu podręcznym

 • Urządzenia z włożonymi bateriami lub akumulatorami mogą być przewożone w bagażu kabinowym, jeśli są zabezpieczone przed przypadkowym włączeniem.
 • Maksymalnie dwa zapasowe akumulatory litowe na osobę (w tym powerbanki) w oryginalnym opakowaniu lub z zaciskami zaizolowanymi lub zabezpieczonymi przed zwarciami.
 • Ważna uwaga: Jeśli bagaż kabinowy ma zostać nadany lub zabrany przy wejściu do samolotu i włożony do luku, musisz wyjąć z niego wszystkie zapasowe akumulatory i powerbanki i zabrać je ze sobą do kabiny.

W bagażu nadawanym

 • Urządzenia z włożonymi bateriami lub akumulatorami mogą być przewożone w bagażu nadawanym, jeśli są zabezpieczone przed przypadkowym włączeniem.
 • Urządzenie musi być całkowicie wyłączone (nie w trybie uśpienia lub czuwania).
 • Przewożenie zapasowych akumulatorów w bagażu nadawanym jest zabronione.

Bagaż podręczny/nadawany

 • Tego nie można przewozić.

Produkty wycofane z rynku ze względów bezpieczeństwa

Jeśli produkt zawierający akumulator litowy został przez producenta wycofany z rynku ze względów bezpieczeństwa z powodu akumulatora, nie można go przewozić w samolocie, chyba że dany produkt lub podzespół został wymieniony lub naprawiony zgodnie z instrukcjami producenta.

Ogniwa paliwowe i zapasowe wkłady paliwowe do zasilania przenośnych urządzeń elektronicznych (np. aparatów fotograficznych, telefonów przenośnych/komórkowych, laptopów i kamer) można przewozić tylko w bagażu podręcznym.

Urządzenia elektroniczne zawierające suche akumulatory można przewozić w bagażu podręcznym lub nadawanym. Akumulatory muszą spełniać wymagania specjalne A67 IATA (informacji może udzielić producent lub dostawca akumulatora) i odznaczać się napięciem nie większym niż 12 V oraz pojemnością nie większą niż 100 Wh. Ponadto można mieć najwyżej dwa zapasowe akumulatory.

Jeśli masz akumulatorowy wózek lub skuter inwalidzki albo inny sprzęt umożliwiający poruszanie się, który jest zasilany z akumulatora, musisz nas o tym uprzedzić i zarejestrować swój sprzęt na stronie Zarządzaj swoją rezerwacją. Stosowny formularz znajdziesz, wybierając opcję Pomoc osobom niepełnosprawnym i niemobilnym w sekcji Zamawianie usług Szybkich łączy na dole strony.

Więcej informacji o akumulatorowych wózkach inwalidzkich, skuterach i urządzeniach umożliwiających poruszanie się

Przewożenie urządzeń elektrycznych i elektronicznych jest generalnie dozwolone w bagażu podręcznym lub nadawanym, ale należy przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa:

 • Personel lotniskowy przeprowadzający kontrolę bezpieczeństwa może poprosić o włączenie dowolnych urządzeń elektronicznych lub akumulatorowych, takich jak telefony, tablety, e-booki i notebooki, i zademonstrowanie ich działania. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, nie możesz zabrać ze sobą takiego urządzenia (możliwe rozwiązania są podane poniżej).
 • Przed przyjazdem na lotnisko należy sprawdzić, czy wszystkie urządzenia w bagażu podręcznym są naładowane i włączone. Jeśli urządzenie nie jest naładowane, należy umieścić je w bagażu nadawanym.
 • Jeśli się przesiadasz, uważaj, aby nie wyczerpać akumulatorów w urządzeniu w trakcie pierwszego lotu, ponieważ na następnym lotnisku może być trudno o gniazdko lub do podłączenia może być potrzebna przejściówka.
 • Możesz nadal korzystać z urządzenia na pokładzie.

Jeśli masz urządzenie, którego nie wolno przewozić

Jeśli lecisz z lotniska London Heathrow, masz do wyboru następujące możliwości:

 • Jeśli chcesz zabrać urządzenie w bagażu podręcznym, możesz przełożyć rezerwację na późniejszy lot, ale musisz wtedy pamiętać, aby je naładować przed nowym lotem. Zależnie od taryfy za zmianę rezerwacji może zostać pobrana opłata.
 • Przedmioty niedozwolone w samolocie zostaną przechowane przez firmę Bagport prowadzącą biuro rzeczy znalezionych na lotnisku London Heathrow. Otrzymasz od Bagport kod, aby móc skontaktować się z nimi bezpośrednio w sprawie odbioru przedmiotu w ramach usługi MailAndFly.

Jeśli lecisz z London Gatwick lub lotniska znajdującego się poza Wielką Brytanią, informacji o możliwych rozwiązaniach może udzielić nasz dział obsługi klienta na tym lotnisku.

Smart Baggage to bagaż (plecak, teczka, walizka itp.), który zawiera akumulator litowy lub powerbank. Ten akumulator lub powerbank służy do ładowania osobistych urządzeń elektronicznych (PED), czyli iPhone'ów, iPadów, laptopów itp., albo zasilania napędu, który wprawia walizkę w ruch.

Uwaga: nie dotyczy to małych guzikowych baterii litowych.

Jeśli z bagażu Smart Baggage nie da się w łatwy sposób wyjąć akumulatora litowego lub powerbanka, ten bagaż Smart Bag nie zostanie przyjęty do przewozu w samolocie.

Jeśli możesz z łatwością wyjąć akumulator litowy lub powerbank, Smart Baggage zostanie przyjęty do przewozu pod następującymi warunkami:

 • Akumulatory litowe i powerbanki o pojemności do 100 Wh włącznie są przyjmowane do przewozu.
 • Jeśli pojemność akumulatora litowego lub powerbanka wynosi od 100 Wh do 160 Wh, może on zostać przewieziony pod warunkiem uzyskania zgody.

Jeśli pojemność znamionowa w Wh akumulatora litowego lub powerbanku jest większa niż 160 Wh lub pojemności znamionowej w Wh nie można ustalić (np. nie jest podana na obudowie akumulatora lub powerbanku, ten akumulator litowy lub powerbank nie zostanie przyjęty do przewozu w samolocie.

 • Jeśli Smart Baggage ma zostać nadany i będzie przewożony w luku, akumulator litowy lub powerbank musi zostać z niego wyjęty i przewieziony w kabinie (z zaciskami zabezpieczonymi przed zwarciem).
 • Jeśli zabierasz ze sobą Smart Baggage do kabiny, musisz być w stanie z łatwością wyjąć z niego akumulator litowy lub powerbank, ale może on pozostać włożony w bagażu.

Jeśli masz Smart Baggage, pamiętaj, aby zapoznać się z naszymi wymogami bezpieczeństwa.

Jeśli lecisz lotem wykonywanym przez jedną z naszych partnerskich linii lotniczych, skontaktuj się z tymi liniami bezpośrednio, aby dowiedzieć się o jej zasady dotyczące przewożenia bagażu z funkcjami elektronicznymi.

Sprzęt sportowy i rekreacyjny

Niektóre rodzaje sprzętu sportowego i rekreacyjnego, jak np. broń sportowa, ostre lub tępe przedmioty, w tym kije do baseballa, są wymienione w kategorii przedmiotów podlegających limitom i zakazom w dalszej części tej strony.

Następujących przedmiotów nie wolno przewozić w bagażu podręcznym ani nadawanym:

 • Oszczepy i tyczki do skoków
 • Lotnie
 • Kanoe lub kajaki i wiosła o długości powyżej 190 cm
 • Deski i żagle do windsurfingu

Te przedmioty można nadać jako przesyłkę towarową u naszego partnera IAG Cargo.

Dowiedz się więcej o dozwolonym sprzęcie sportowym w bagażu.

 

Ze względu na ryzyko pożaru wnoszenie na pokład jakichkolwiek małych elektrycznych pojazdów rekreacyjnych zasilanych akumulatorami litowymi jest surowo zabronione, zarówno w bagażu kabinowym, jak i nadawanym.

Dotyczy to m.in. hoverboardów, monocykli elektrycznych, segwayów, deskorolek elektrycznych, hulajnóg elektrycznych, rowerów elektrycznych i hoverkartów.

Jeśli zabierzesz taki sprzęt ze sobą na lotnisko, nie zostanie on przyjęty do przewozu i będzie musiał zostać zutylizowany lub wywieziony na Twój koszt.

Ten zakaz nie dotyczy akumulatorowych wózków inwalidzkich, skuterów inwalidzkich z fotelem oraz innych urządzeń umożliwiających poruszanie się osobom niepełnosprawnym.

Linie lotnicze British Airways wydają każdemu pasażerowi automatyczną zgodę operatora (tzw. „operator approval”) na przewóz jednego plecaka lawinowego z nabojami ze sprężonym gazem (niepalny, nietoksyczny gaz klasy 2.2 przepisów IATA) pod następującymi warunkami:

 • Każda osoba może przewieźć tylko jeden plecak ratunkowy z nabojami, które muszą być włożone w urządzeniu. 
 • Zapasowe naboje NIE są dozwolone.
 • Poduszki powietrzne w plecaku lawinowym muszą być wyposażone w zawory nadmiarowe ciśnienia.
 • Urządzenie może być wyposażone w pirotechniczny mechanizm detonujący zawierający nie więcej niż 200 mg netto materiału wybuchowego z podklasy 1.4S przepisów IATA (bez szczególnego zagrożenia).
 • Musi być spakowany w sposób uniemożliwiający jego przypadkowe włączenie.
 • Ten przedmiot należy przewozić w bagażu nadawanym, ponieważ na niektórych lotniskach nie jest dozwolone wnoszenie go do kabiny.
 • Pamiętaj, aby zapakować kopię tej strony wraz z urządzeniem, aby potwierdzić, że posiadasz naszą „zgodę operatora” na przewóz takiego zestawu ratunkowego.
 • NIE MUSISZ kontaktować się z liniami lotniczymi ani informować personelu na lotnisku, że przewozisz ten przedmiot.

* W przypadku lawinowych zestawów ratunkowych na baterie należy zapoznać się z sekcją dotyczącą baterii/akumulatorów litowych.

Uwaga: w przypadku lotów do/z USA obowiązują dodatkowe ograniczenia. Według obecnie obowiązujących zaleceń FAA „Urządzenia te zazwyczaj zawierają butlę ze sprężonym niepalnym gazem. Niektóre modele zawierają również niewielki ładunek wybuchowy (petarda) uwalniający zawartość butli. Elementy te można przewozić w bagażu nadawanym zgodnie z przepisami międzynarodowymi (ICAO/IATA), w Stanach Zjednoczonych urządzenia te nie są jednak dozwolone w bagażu, chyba że butla z gazem jest pusta i nie zawiera ładunku wybuchowego”.

Samopompujące się urządzenia zabezpieczające

Linie lotnicze British Airways wydają każdemu pasażerowi automatyczną zgodę (tzw. „operator approval”) na przewóz dwóch samopompujących się urządzeń zabezpieczających, takich jak kamizelka ratunkowa, kurtka motocyklowa lub kurtka jeździecka, o ile spełnione zostały następujące warunki:

 • Do napompowania dozwolony jest tylko sprężony gaz (niepalny, nietoksyczny gaz określony w podklasie IATA 2.2).
 • Na osobę można zabrać tylko dwa samopompujące się urządzenia zawierające maksymalnie dwa małe naboje (na urządzenie).
 • Dopuszczalne są maksymalnie dwa małe naboje zapasowe spakowane razem z urządzeniem.
 • Musi być spakowany w sposób uniemożliwiający jego przypadkowe włączenie.
 • Ten przedmiot należy przewozić w bagażu nadawanym, ponieważ na niektórych lotniskach nie jest dozwolone wnoszenie go do kabiny.
 • Pamiętaj, aby razem z takim urządzeniem zapakować kopię tej strony w celu potwierdzenia, że masz naszą „zgodę operatora” na przewóz takiego samopompującego się urządzenia zabezpieczającego.
 • NIE MUSISZ kontaktować się z liniami lotniczymi ani informować personelu na lotnisku, że przewozisz te przedmioty.

Uwaga: w przypadku lotów ze Stanów Zjednoczonych obowiązują dodatkowe ograniczenia. Nawet jeśli dany przedmiot jest dozwolony, może zostać poddany dodatkowej kontroli lub nie zostać przepuszczony przez punkt kontrolny, jeśli uruchomi alarm podczas procesu kontroli, wydaje się być naruszony lub jest źródłem innych problemów związanych z bezpieczeństwem. Ostateczna decyzja o przyjmowaniu albo nieprzyjmowaniu określonych przedmiotów na pokład samolotu należy do Agencji Bezpieczeństwa Transportu (TSA).

Inne urządzenia zawierające naboje gazowe

Linie lotnicze British Airways wydają każdemu pasażerowi automatyczną zgodę (tzw. „operator approval”) na przewóz niewielkich nabojów gazowych (do pompek rowerowych, dyspenserów do win itp.), o ile spełnione zostały następujące warunki:

 • Można zabrać cztery „małe” naboje na pasażera.
 • Pojemność każdego naboju nie może przekraczać 50 ml (nabój z dwutlenkiem węgla o pojemności 50 ml odpowiada nabojowi o wadze 28 g).
 • Do napompowania dozwolony jest tylko sprężony gaz (niepalny, nietoksyczny gaz określony w podklasie IATA 2.2).
 • Naboje muszą być zapakowane w sposób uniemożliwiający ich przypadkową aktywację.
 • Ten przedmiot należy przewozić w bagażu nadawanym, ponieważ na niektórych lotniskach nie jest dozwolone wnoszenie go do kabiny.
 • Pamiętaj, aby razem z takimi nabojami zapakować kopię tej strony w celu potwierdzenia, że masz naszą „zgodę operatora” na przewóz takich urządzeń/naboi. 
 • NIE MUSISZ kontaktować się z liniami lotniczymi ani informować personelu na lotnisku, że przewozisz ten przedmiot.

Uwaga: w przypadku lotów ze Stanów Zjednoczonych obowiązują dodatkowe ograniczenia. Nawet jeśli dany przedmiot jest dozwolony, może zostać poddany dodatkowej kontroli lub nie zostać przepuszczony przez punkt kontrolny, jeśli uruchomi alarm podczas procesu kontroli, wydaje się być naruszony lub jest źródłem innych problemów związanych z bezpieczeństwem. Ostateczna decyzja o przyjmowaniu albo nieprzyjmowaniu określonych przedmiotów na pokład samolotu należy do Agencji Bezpieczeństwa Transportu (TSA).

Inne przedmioty objęte ograniczeniami

Palenie, w tym korzystanie z osobistych waporyzatorów takich jak e-papierosy, e-fajki lub inne narzędzia lub urządzenia do palenia jest całkowicie zabronione zarówno na pokładach naszych samolotów, jak i na wielu lotniskach na całym świecie.

Ze względów bezpieczeństwa wszelkie urządzenia do palenia/wapowania muszą być umieszczone w bagażu podręcznym i przewożone w kabinie. Ponadto muszą być zapakowane w sposób uniemożliwiający ich przypadkowe aktywowanie.

Jeśli waporyzatory zawierają jakiekolwiek płynne składniki, należy wówczas przestrzegać wymogów bezpieczeństwa lotniczego w zakresie płynów.

Ważne. Jeśli zabierasz na pokład większą sztukę bagażu kabinowego lub przy bramce wejściowej do samolotu sztukę taką nakazano umieścić w luku bagażowym, musisz wyjąć z niej waporyzatory, w tym e-papierosy lub wszelkie inne urządzenia do palenia, i ze względów bezpieczeństwa zabrać je ze sobą do kabiny w mniejszej sztuce bagażu kabinowego lub trzymać je przy sobie.

Przepisy prawa krajowego dotyczące używania i sprzedaży urządzeń do palenia/wapowania często się zmieniają, a niektóre kraje całkowicie zakazały używania i importu tych urządzeń. Przed podróżą zapoznaj się zatem z przepisami prawa właściwego dla miejsca docelowego.

Do bagażu podręcznego można zabrać małe składane parasole i laski (z wyjątkiem kijków turystycznych i innych przedmiotów z ostrymi końcami).

Przedmioty z ostrymi końcami, takie jak kijki turystyczne, muszą być umieszczone w bagażu nadawanym.

Urządzenia do stylizacji włosów zawierające gaz węglowodorowy można przewozić w bagażu podręcznym lub nadawanym, o ile mają na elemencie grzewczym dobrze zamocowaną osłonę zabezpieczającą. Można zabrać ze sobą tylko jedno urządzenie na osobę i w żadnym momencie nie wolno z niego korzystać na pokładzie samolotu. W bagażu podręcznym i nadawanym nie można przewozić żadnych zapasowych nabojów gazowych do tych urządzeń.

W bagażu nadawanym można przewozić tylko jeden termometr medyczny lub szpitalny zawierający rtęć, o ile termometr ten jest przeznaczony do użytku osobistego i znajduje się w ochronnym etui. Nie dotyczy to barometrów i termometrów rtęciowych noszonych przez przedstawicieli rządowych agencji meteorologicznych (takich jak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) lub podobnych agencji — zob. oddzielne wytyczne.

Dowiedz się więcej o przewozie leków lub sprzętu medycznego

W bagażu kabinowym lub nadawanym można przewozić energooszczędne żarówki przeznaczone do użytku osobistego lub domowego, o ile znajdują się w opakowaniu detalicznym.

Linie lotnicze British Airways wydają każdemu pasażerowi automatyczną zgodę (tzw. „operator approval”) na przewóz suchego lodu (zestalony dwutlenek węgla) w ilości 2,5 kg jako opakowanie dla bezpiecznych artykułów łatwo psujących się, o ile spełnione zostały następujące warunki:

 • W bagażu podręcznym lub nadawanym można zabrać maksymalnie 2,5 kg suchego lodu na osobę.
 • Zabierany do bagażu nadawanego suchy lód musi być oznaczony lub opatrzony etykietą z napisem „dry ice” (suchy lód) lub „carbon dioxide, solid” (zestalony dwutlenek węgla) oraz informacją o wadze netto suchego lodu lub informacją, że w danej sztuce bagażu znajduje się nie więcej niż 2,5 kg suchego lodu.
 • Opakowanie musi umożliwiać uwalnianie się dwutlenku węgla celem odpowietrzenia.
 • Pamiętaj, aby zapakować kopię tej strony wraz z opakowaniem zawierającym suchy lód, aby potwierdzić, że masz naszą „zgodę operatora” na jego przewóz.  
 • NIE MUSISZ kontaktować się z liniami lotniczymi ani informować personelu na lotnisku, że przewozisz ten przedmiot.

Urządzenia do kontrolowanego uwalniania substancji można przewozić wyłącznie w bagażu nadawanym i muszą one spełniać wymogi określone w przepisach szczególnych IATA A41 (informacje te można uzyskać od producenta lub dostawcy urządzenia).

Zabranie na pokład samolotu silników spalinowych wewnętrznego spalania lub silników zasilanych ogniwami paliwowymi wymaga wcześniejszego uzyskania na to zgody. Silniki takie mogą być przewożone wyłącznie w bagażu nadawanym i muszą być całkowicie oczyszczone z paliwa i oparów paliwa. 

Zespół ds. bezpieczeństwa linii lotniczych British Airways

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat przewozu określonych przedmiotów lub chcesz uzyskać zgodę na ich przewóz, skontaktuj się z naszym zespołem ds. bezpieczeństwa (Safety Team). Pracownicy zespołu postarają się udzielić odpowiedzi w ciągu dwóch dni roboczych w Zjednoczonym Królestwie. Pamiętaj, aby w swojej wiadomości podać numer rezerwacji.

Wyślij wiadomość e-mail do naszego zespołu ds. bezpieczeństwa

Przedmioty zabronione lub objęte szczególnymi wymogami

Przewóz poniższych przedmiotów jest zabroniony, istnieją jednak określone wyjątki.

Przy sobie ani w bagażu podręcznym nie wolno przewozić następujących przedmiotów:

Broń palna i inne urządzenia, które wystrzeliwują pociski lub są lub wydają się być zdolne do spowodowania poważnych obrażeń poprzez wystrzelenie pocisku, w tym:

 • Broń palna wszelkiego rodzaju, w tym pistolety, rewolwery, karabiny i strzelby
 • Zabawkowa broń palna lub repliki i imitacje broni palnej, które można pomylić z prawdziwą bronią
 • Części składowe broni palnej, z wyłączeniem celowników teleskopowych
 • Broń na sprężone powietrze i dwutlenek węgla, w tym pistolety, śrutówki, karabiny i broń kulowa
 • Pistolety sygnałowe i pistolety startowe
 • Łuki, kusze i strzały
 • Działa harpunnicze i kusze do łowiectwa podwodnego
 • Proce i katapulty

W bagażu nadawanym można pod ściśle określonymi warunkami przewozić następujące rodzaje broni palnej:

 • Broń palna wszelkiego rodzaju, w tym pistolety, rewolwery, karabiny i strzelby
 • Repliki i imitacje broni palnej, które można pomylić z prawdziwą bronią
 • Części składowe broni palnej, z wyłączeniem celowników teleskopowych i magazynków
 • Broń na sprężone powietrze i dwutlenek węgla, w tym pistolety, śrutówki, karabiny i broń kulowa
 • Pistolety sygnałowe i pistolety startowe

Przedmioty te mogą być przewożone wyłącznie w bagażu nadawanym oraz wymagają wcześniejszego zgłoszenia i zatwierdzenia przez British Airways. Na co najmniej 72 godziny przed planowanym odlotem musisz się z nami skontaktować w celu złożenia wniosku o zatwierdzenie przewozu oraz zapewnienia zgodności ze wszelkimi embargami nałożonymi przez organy administracji rządowej oraz innymi ograniczeniami rządowymi lub lotniskowymi. Jeśli się z nami nie skontaktujesz, Twój sprzęt nie zostanie zabrany na pokład samolotu.

Konieczne będzie przedstawienie stosownych zezwoleń i dokumentów dotyczących przewożonej broni palnej i amunicji, na przykład zezwoleń na eksport/import oraz zgód ze strony władz krajowych i samorządowych.

Osoby podróżujące do Brazylii mogą wwieźć do tego kraju wyłącznie broń palną używaną podczas zawodów strzeleckich. Przewóz broni palnej do polowań jest niedozwolony. O wydanie stosownego zezwolenia na wwóz broni palnej należy wystąpić z wnioskiem na co najmniej 30 dni przed planowaną datą podróży.

Wymienione poniżej przedmioty nie są klasyfikowane jako broń palna ani amunicja i można je umieścić w bagażu nadawanym bez konieczności powiadamiania nas o tym:

 • Pistolety laserowe
 • Zabawkowa broń palna
 • Łuki, kusze i strzały
 • Działa harpunnicze i kusze do łowiectwa podwodnego
 • Proce i katapulty

Powiadom nas przed odlotem

Na co najmniej 72 godziny przed planowanym odlotem musisz się z nami skontaktować w celu złożenia stosowanego wniosku o zatwierdzenie przewozu wspomnianych przedmiotów. Jeśli nie powiadomisz nas o chęci przewozu takich przedmiotów, nie będziesz móc ich zabrać na pokład samolotu.

Należy podać następujące informacje:

 • Lotniska początkowe i docelowe
 • Liczba sztuk broni palnej do przewiezienia
 • Typ broni (broń ręczna, karabin, strzelba)
 • Marka/model i kaliber broni
 • Ilość (wagowo) i kaliber amunicji

Podróżowanie innymi liniami lotniczymi

Jeśli w witrynie ba.com planujesz dokonać rezerwacji, która obejmuje lot obsługiwany przez inną linię lotniczą, skontaktuj się z nami przed dokonaniem takiej rezerwacji, aby sprawdzić, czy taka inna linia lotnicza przewiezie Twoją broń palną.

Limity i opłaty

 • Na niektórych lotniskach nie jest dozwolona obecność określonych rodzajów broni palnej. Skontaktuj się z nami, aby to sprawdzić.
 • Obowiązuje limit wagowy do 5 kg (11 funtów) amunicji (nabojów do broni) na osobę (zob. dział 1.4 przepisów IATA; numer UN 0012 i 0014). Amunicja taka powinna być przeznaczona tylko do prywatnego użytku pasażera i nie może obejmować amunicji zawierającej pociski wybuchowe lub zapalające.
 • Każda sztuka bagażu lub walizka z bronią palną lub amunicją podlega opłacie w wysokości 125 GBP w każdą stronę, płatnej przy stanowisku odprawy, powiększonej o stosowne krajowe opłaty manipulacyjne w celu pokrycia kosztów naszego partnera specjalizującego się w obsłudze broni palnej i amunicji.
 • Jeśli zabierasz więcej sztuk bagażu lub cięższy bagaż niż limit bagażu nadawanego, musisz uiścić dodatkową opłatę.

Zasady pakowania broni palnej i amunicji

 • Broń palną i amunicję należy zapakować razem w odpowiednią walizkę, a jeśli nie jest to możliwe, umieścić bezpiecznie w bagażu nadawanym razem z rzeczami osobistymi (z wyjątkiem lotów do/z RPA i Włoch oraz z Rumunii i Chorwacji).
 • Żadna sztuka bagażu z rzeczami osobistymi, jak również z bronią palną lub amunicją nie może zawierać płynów w pojemnikach o pojemności powyżej 100 ml ani innych przedmiotów zabronionych w bagażu podręcznym, ponieważ musi zostać poddana kontroli bezpieczeństwa bagażu podręcznego.
 • Osoby podróżujące do/z RPA, Włoch lub Rumunii powinny odprawić broń palną i amunicję w osobnych, zamykanych walizkach, oddzielnie od bagażu nadawanego zawierającego rzeczy osobiste. W takim przypadku pasażer nie zostanie obciążony dodatkową opłatą bagażową za oddzielną sztukę bagażu z amunicją, jeśli przekroczy limit bezpłatnego bagażu.
 • Osoby podróżujące z Chorwacji muszą spakować broń palną do zamykanej walizki, oddzielnie od amunicji i rzeczy osobistych, które można spakować razem do innej zamykanej walizki. W takim przypadku pasażer nie zostanie obciążony opłatą za taką dodatkową sztukę bagażu, jeśli przekroczy limit bezpłatnego bagażu nadawanego. Nadal jednak będzie musiał uiścić wymaganą opłatę za przewóz broni palnej/amunicji za każdą walizkę zawierającą broń palną lub amunicję, a także dodatkowe opłaty za każdą kolejną sztukę bagażu przekraczającą limit bezpłatnego bagażu nadawanego.
 • Osoby podróżujące do/ze Stanów Zjednoczonych powinny odwiedzić witrynę TSA w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat przewozu broni palnej i amunicji.
 • Nie można łączyć limitów amunicji dla więcej niż jednej osoby w co najmniej jednej torbie.
 • Amunicja musi być przewożona w oryginalnym opakowaniu lub odpowiednim pojemniku uniemożliwiającym ruchy pocisków lub naboi (przewożenie amunicji luzem jest zabronione).
 • Broń palna musi być rozładowana, a każdej sztuce broni palnej musi towarzyszyć odpowiednie zezwolenie.
 • Na bagażach z amunicją nie należy umieszczać etykiety „explosives” (materiały wybuchowe).

Wcześniejsze pojawienie się przy stanowisku odprawy

Przy stanowisku odprawy należy pojawić się na co najmniej dwie godziny przed planowaną godziną odlotu, aby wystarczyło czasu na załatwienie formalności przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa. W przypadku przewożenia co najmniej 10 sztuk broni palnej lub pudełek z amunicją należy pojawić się przy stanowisku odprawy na co najmniej trzy godziny przed planowaną godziną odlotu.

Przy stanowisku odprawy należy zgłosić, że przewozi się broń palną lub amunicję.

Przesiadki wymagające zmiany terminala na lotnisku

Jeśli masz przesiadkę między różnymi terminalami na lotnisku w Zjednoczonym Królestwie, musisz zapewnić sobie co najmniej trzygodzinną przerwę między lotami.

Przesiadki

Linie British Airways nie oferują lotów z przesiadką między lotniskami w Wielkiej Brytanii dla osób podróżujących z bronią palną.

W przypadku przesiadek na lotniskach w Zjednoczonym Królestwie musisz mieć przy sobie odpowiednie pozwolenia na posiadanie broni palnej w Zjednoczonym Królestwie i we własnym zakresie zorganizować transfer broni palnej na lot przesiadkowy. Na przesiadkę obejmującą wspomniany transfer zarezerwuj sobie więcej czasu niż  minimalny czas przesiadki.

Skontaktu się z nami

Całkowicie zabroniony jest przewóz materiałów wybuchowych oraz substancji i urządzeń łatwopalnych, które mogą być użyte lub wydają się być zdolne do bycia użytymi w celu spowodowania poważnych obrażeń lub stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa samolotu, takich jak:

 • Amunicja, chyba że jej przewóz został przez British Airways zatwierdzony (zob. wytyczne dotyczące przewozu broni palnej i amunicji)
 • Spłonki
 • Detonatory i lonty
 • Repliki lub imitacje urządzeń wybuchowych
 • Miny, granaty i inne wojskowe materiały wybuchowe
 • Sztuczne ognie i inne materiały pirotechniczne, w tym latające lampiony, strzelające zabawki na przyjęcia, zimne ognie i strzelające zabawki bożonarodzeniowe
 • Pojemniki lub naboje generujące dym
 • Dynamit, proch strzelniczy i plastyczne materiały wybuchowe
 • Benzyna, podpałki do rozpalania paliw stałych, kostki paliwowe do kuchenek turystycznych, butle zawierające łatwopalny gaz
 • Paliwo do zapalniczek, wkłady do zapalniczek, zapałki uniwersalne, zapalniczki Blue Flame i zapalniczki do cygar (zob. wskazówki dotyczące zapalniczek i bezpiecznych zapałek poniżej)
 • Farby, z wyłączeniem farb artystycznych na bazie wody lub farb olejnych, rozpuszczalników i lakierów dla artystów
 • Systemy zawierające ciekły tlen (zob. wytyczne dotyczące butli z ciekłym tlenem do zastosowań medycznych)

Strzelające niespodzianki świąteczne (Christmas crackers)

W bagażu podręcznym nie można przewozić świątecznych petard, ponieważ zawierają substancje podlegające ograniczeniom. Petardy takie należy odpowiednio zapakować do bagażu nadawanego, przewożonego w luku bagażowym. Nie można ich również przewozić na trasach do/ze Stanów Zjednoczonych.

Strzelające zabawki bożonarodzeniowe można jedynie zabrać na pokład samolotów odlatujących ze Zjednoczonego Królestwa, jeśli:

 • Są wytwarzane komercyjnie i znajdują się w oryginalnym, nieotwartym opakowaniu (przewóz petard własnej roboty jest zabroniony pod każdym względem)
 • Są przewożone w liczbie maksymalnie dwóch pudełek na osobę, w sumie 12 sztuk petard w pudełku, wyłącznie do użytku osobistego
 • Są umieszczone w bagażu nadawanym i przewożone w luku bagażowym. W przypadku lotów ze Stanów Zjednoczonych należy sprawdzić najnowsze wytyczne TSA. Zasady te różnią się w zależności od kraju.

Latające lampiony, zimne ognie i strzelające zabawki na przyjęcia

Zimne ognie i strzelające zabawki na przyjęcia nie są dozwolone w samolotach British Airways ani w bagażu podręcznym, ani w bagażu nadawanym, ponieważ są klasyfikowane jako sztuczne ognie.

Latające lampiony, czasami nazywane „światełkami do nieba", nie mogą być przewożone na pokładach samolotów British Airways ani w bagażu podręcznym, ani w bagażu nadawanym, ponieważ zawierają podkładki chemiczne, które mogą się zapalić. Wspomniane lampiony są zakazane w wielu krajach.

Zapalniczki oraz zapałki

Pasażer może mieć przy sobie jedną małą paczkę bezpiecznych zapałek lub małą zapalniczkę, które nie mogą zawierać niewchłoniętego paliwa płynnego innego niż gaz płynny, ale nie może ich przewozić w bagażu podręcznym ani nadawanym. Przedmioty te muszą być przeznaczone do użytku osobistego.

Przewóz paliwa do zapalniczek, wkładów do zapalniczek, zapałek uniwersalnych, zapalniczek Blue Flame i zapalniczek do cygar jest zabroniony.

Kuchenki polowe i kanistry z paliwem

Linie lotnicze British Airways wydają każdemu pasażerowi automatyczną zgodę (tzw. „operator approval”) na przewóz kuchenki turystycznej i pustego pojemnika na łatwopalne paliwo płynne w bagażu nadawanym, o ile spełnione zostały następujące warunki:

 • Nie są przewożone butle z łatwopalnym gazem.
 • Zbiornik lub pojemnik na paliwo są całkowicie opróżnione z płynnego paliwa i podjęto działania mające na celu eliminację zagrożenia.
  • Opróżniony zbiornik lub pojemnik na paliwo został pozostawiony do osuszenia na godzinę. 
  • Zbiornik lub pojemnik na paliwo został pozostawiony odkręcony na sześć godzin, aby umożliwić odparowanie resztek paliwa. Jeśli ze zbiornika wydobywa się zapach paliwa, nie może być przewożony.
  • Użyto metod alternatywnych, takich jak wlanie oleju spożywczego do zbiornika lub pojemnika na paliwo w celu podniesienia temperatury zapłonu resztek paliwa, a następnie opróżniono zbiornik.
  • Opróżniony zbiornik lub pojemnik na paliwo ma mocno zakręcony korek i jest owinięty chłonnym materiałem, takim jak ręcznik papierowy, oraz umieszczony w polietylenowej lub podobnej torbie. Górna część takiej torby musi być uszczelniona lub zebrana i zamknięta elastyczną taśmą lub zawiązana sznurkiem.
 • Pamiętaj, aby zapakować kopię tej strony wraz ze zbiornikiem lub pojemnikiem na paliwo w celu potwierdzenia, że masz naszą „zgodę operatora” na jego przewóz.
 • NIE MUSISZ kontaktować się z liniami lotniczymi ani informować personelu na lotnisku, że przewozisz ten przedmiot.

Próbki zawierające niewielkie ilości łatwopalnej cieczy

W bagażu podręcznym lub nadawanym można przewozić niezakaźne próbki zapakowane z niewielką ilością łatwopalnej cieczy, o ile spełniają wymogi przepisów szczególnych IATA A180. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat.

Zespół ds. bezpieczeństwa linii lotniczych British Airways

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat przewozu określonych przedmiotów lub chcesz uzyskać zgodę na ich przewóz, skontaktuj się z naszym zespołem ds. bezpieczeństwa (Safety Team). Pracownicy zespołu postarają się udzielić odpowiedzi w ciągu dwóch dni roboczych w Zjednoczonym Królestwie. Pamiętaj, aby w swojej wiadomości podać numer rezerwacji.

Wyślij wiadomość e-mail do naszego zespołu ds. bezpieczeństwa

Przewóz większości żrących i toksycznych substancji chemicznych na pokładzie jest całkowicie zabroniony, w tym zwłaszcza substancji takich jak:

 • Kwasy, wybielacze i nadtlenki
 • Artykuły zawierające fosfor
 • Nawozy oraz środki chwastobójcze i owadobójcze

Wkłady atramentowe i tonery

 • Osoby podróżujące do lub ze Zjednoczonego Królestwa, z wyłączeniem lotnisk w Stanach Zjednoczonych, mogą przewozić wkłady atramentowe i tonery o wadze przekraczającej 500 g (18 uncji) w bagażu nadawanym do luku bagażowego. Przedmioty te muszą być w oryginalnym opakowaniu.
 • Osoby podróżujące do lub ze Stanów Zjednoczonych mają całkowity zakaz przewozu wkładów atramentowych i tonerów o wadze przekraczającej 453 g (16 uncji).

Barometry i termometry rtęciowe

Jeśli przedstawiciel rządowej agencji meteorologicznej lub podobnej agencji chce przewieźć barometry lub termometry rtęciowe, musi się z nami skontaktować w celu uzyskania na to stosownej zgody. Przedmioty te można przewozić wyłącznie w bagażu podręcznym. Wyjątkiem są tu termometry medyczne i szpitalne, do których zastosowanie mają odrębne wytyczne.

Sprzęt do monitorowania środków chemicznych

Jeśli pracownik Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w ramach oficjalnej podróży chce przewieźć sprzęt do monitorowania środków chemicznych, musi się z nami skontaktować w celu uzyskania na to stosownej zgody. Sprzęt taki można wtedy przewieźć w bagażu podręcznym lub nadawanym.

Zespół ds. bezpieczeństwa linii lotniczych British Airways

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat przewozu określonych przedmiotów lub chcesz uzyskać zgodę na ich przewóz, skontaktuj się z naszym zespołem ds. bezpieczeństwa (Safety Team). Pracownicy zespołu postarają się udzielić odpowiedzi w ciągu dwóch dni roboczych w Zjednoczonym Królestwie. Pamiętaj, aby w swojej wiadomości podać numer rezerwacji.

Wyślij wiadomość e-mail do naszego zespołu ds. bezpieczeństwa

Całkowicie zabroniony jest przewóz urządzeń zaprojektowanych specjalnie do ogłuszania lub unieruchamiania, takich jak:

 • Urządzenia porażające prądem, w tym paralizatory i pałki obezwładniające
 • Broń elektrowstrząsowa zawierająca materiały niebezpieczne, w tym materiały wybuchowe, sprężone gazy, baterie litowe itp. (np. tasery)
 • Narzędzia służące do ogłuszania i zabijania zwierząt
 • Substancje chemiczne, gazy i aerozole o właściwościach obezwładniających i unieszkodliwiających, takie jak gaz łzawiący, gaz pieprzowy, aerozole kwasowe i aerozole odstraszające zwierzęta

Wszelkie przedmioty z ostrym końcem lub krawędzią tnącą, które mogą spowodować poważne obrażenia, muszą być bezpiecznie zapakowane do bagażu nadawanego do luku bagażowego. Przedmiotów tych nie wolno przewozić w kabinie ani przy sobie, ani w bagażu podręcznym/kabinowym. Przykłady:

 • Przedmioty przeznaczone do rąbania, takie jak siekiery, toporki i tasaki
 • Siekiery i szpikulce do lodu
 • Niezabezpieczone żyletki
 • Noże z łamanym ostrzem
 • Noże z ostrzami o długości powyżej 6 cm
 • Tradycyjne noże ceremonialne, takie jak szkocki Skean Dhu (Sgian Dubh), sikhijski Kirpan lub gurkhijski Kukris
 • Nożyczki z ostrzami o długości większej niż 6 cm mierzonej od punktu podparcia
 • Sprzęt do sztuk walki z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią
 • Miecze i szable 

W bagażu podręcznym lub nadawanym można jednak przewozić następujące przedmioty:

 • Druty oraz szydełka
 • Pęsety
 • Jednorazowe maszynki do golenia i wkłady do maszynek
  (ostrza nie mogą być przewożone luzem)

Narzędzia specjalistyczne, które mogą zostać użyte w celu spowodowania poważnych obrażeń lub zagrożenia bezpieczeństwu samolotu, można przewozić wyłącznie w bagażu nadawanym, a nie przy sobie lub w bagażu podręcznym. Przykłady:

 • Łomy
 • Wiertarki i wiertła, w tym przenośne wiertarki akumulatorowe
 • Narzędzia z ostrzem lub trzonkiem o długości powyżej 6 cm, które mogą być użyte jako broń, takie jak śrubokręty i dłuta.
 • Piły, w tym bezprzewodowe przenośne piły elektryczne
 • Lampy lutownicze
 • Pistolety do wstrzeliwania śrub i gwoździ

Przedmioty wytwarzające ciepło

Aby uzyskać od nas zgodę na przewóz przedmiotów wytwarzających ciepło, takich jak latarki podwodne (latarki do nurkowania) i lutownice, należy się z nami w tej sprawie skontaktować. Przedmioty te można następnie zabrać w bagażu podręcznym lub nadawanym.

Zespół ds. bezpieczeństwa linii lotniczych British Airways

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat przewozu określonych przedmiotów lub chcesz uzyskać zgodę na ich przewóz, skontaktuj się z naszym zespołem ds. bezpieczeństwa (Safety Team). Pracownicy zespołu postarają się udzielić odpowiedzi w ciągu dwóch dni roboczych w Zjednoczonym Królestwie. Pamiętaj, aby w swojej wiadomości podać numer rezerwacji.

Wyślij wiadomość e-mail do naszego zespołu ds. bezpieczeństwa

Przedmioty mogące spowodować poważne obrażenia, gdy zostaną użyte do uderzenia, mogą być przewożone wyłącznie w bagażu nadawanym. Nie wolno ich wnosić na pokład samolotu przy sobie ani w bagażu podręcznym. Przykłady:

 • Kije baseballowe i softballowe
 • Pałki i kije, w tym gumowe pałki policyjne, powlekane skórą pałki metalowe i innego rodzaju pałki policyjne
 • Sprzęt do sztuk walki

Sprawdź, czy wwożenie tych przedmiotów do kraju docelowego jest dozwolone.

Zabroniony jest zazwyczaj przewóz bezpiecznych dyplomatek, kaset na pieniądze, toreb na gotówkę itp. zawierających artykuły niebezpieczne, w tym baterie litowe lub materiały pirotechniczne.

Zespół ds. bezpieczeństwa linii lotniczych British Airways

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat przewozu określonych przedmiotów lub chcesz uzyskać zgodę na ich przewóz, skontaktuj się z naszym zespołem ds. bezpieczeństwa (Safety Team). Pracownicy zespołu postarają się udzielić odpowiedzi w ciągu dwóch dni roboczych w Zjednoczonym Królestwie. Pamiętaj, aby w swojej wiadomości podać numer rezerwacji.

Wyślij wiadomość e-mail do naszego zespołu ds. bezpieczeństwa

Aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pasażerom i naszej załodze, nie zezwalamy na przewóz żadnych innych przedmiotów, co do których zarządzający lotniskiem lub operator samolotu ma powody przypuszczać, że mogą zostać użyte lub przystosowane do użycia w celu spowodowania obrażeń ciała lub obezwładnienia osoby, lub stanowić zagrożenie dla samolotu.