Sprzęt sportowy

Sprawdź, czy sprzęt sportowy możesz zabrać ze sobą na pokład lub nadać go w ramach przysługującego limitu bagażu, czy też konieczne będzie podjęcie dodatkowych działań przed podróżą. Dowiedz się, jak możemy Ci ułatwić przewóz takich przedmiotów, jak kije golfowe, rowery, sprzęt do nurkowania itp.

Szukasz czegoś innego? Odwiedź nasze centrum informacji bagażowych

Na pokładach naszych samolotów mamy sporo miejsca dla każdego sprzętu niezbędnego dla golfistów, wspinaczy skałkowych, nurków głębinowych lub snowboardzistów. Po zarezerwowaniu lotu zgłoś nam, co chcesz przewieźć, korzystając z czatu online na naszej stronie kontaktowej.

Jeśli masz już wykorzystany limit bezpłatnego bagażu nadawanego, być może konieczne będzie dopłacenie za umieszczenie dodatkowych sztuk bagażu w luku bagażowym.

Wszystko, co jest cięższe lub większe niż maksymalne wymiary bagażu nadawanego, musi być przewożone jako ładunek lotniczy.

Jaki sprzęt sportowy chcesz ze sobą zabrać?

Twój sprzęt przekracza limity wagi i rozmiaru? Nie ma problemu. Ciężkie i duże przedmioty mogą być przewożone jako ładunek lotniczy.

Jedynym wyjątkiem jest walizka rowerowa, która może zostać zabrana jako bagaż nadawany. Trzeba nas o tym zamiarze jedynie wcześniej poinformować.

Wiemy, jak cenny i wartościowy jest twój sprzęt, upewnij się zatem, że jest bezpiecznie zapakowany i masz wykupione odpowiednie ubezpieczenie podróżne.

Na pokładzie samolotu nie wolno mieć ostrych, elektrycznych lub potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Najlepiej skontaktować się z nami w celu zapoznania się z listą przedmiotów objętych ograniczeniami.

Na pokład samolotu British Airways można zabrać bezsilnikowe, nieelektryczne rowery z pedałami przewożone w pokrowcu lub walizce rowerowej. Każdy tak przewożony rower liczy się do limitu bagażu nadawanego jako jedna sztuka.

Osoba, która podróżuje w taryfie Economy Basic (nieprzewidującej limitu bagażu rejestrowanego), lub osoba, która już wykorzystała swój bezpłatny limit bagażu nadawanego, będzie musiała dopłacić za umieszczenie tak zapakowanego roweru w luku bagażowym jako dodatkowego bagażu nadawanego.

Jakiego rozmiaru rower można zabrać?

Musimy wiedzieć, jakie są rozmiary i waga Twojego zapakowanego roweru.

Rower możesz przewozić w twardej walizce rowerowej lub wyściełanej torbie rowerowej o wymiarach do 190 x 95 x 65 cm (75 x 37,5 x 25,5 cali).

Walizka lub torba rowerowa jest uznawana za bagaż ponadwymiarowy lub ponadgabarytowy. Musisz odprawić swój rower i zostawić go przy stanowisku nadania bagażu Bag Drop dla bagażu ponadgabarytowego na co najmniej 90 minut przed odlotem, aby mieć większe szanse, że poleci Twoim lotem.

Poinformuj nas o chęci przewozu roweru

Po zarezerwowaniu lotu zgłoś nam, że chcesz zabrać ze sobą rower, korzystając z czatu online na naszej stronie pomocy.

Pamiętaj, aby zrobić to jak najszybciej, ponieważ niektóre loty są bardzo obłożone rowerzystami. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się przewieźć ze sobą rower, jeśli o chęci jego zabrania poinformujesz nas z wyprzedzeniem, na co najmniej trzy dni (więcej niż 72 godziny) przed planowanym odlotem.

Przewóz roweru

Upewnij się, że Twój rower jest wyraźnie oznakowany Twoimi danymi na zewnątrz i wewnątrz pokrowca na rower lub walizki rowerowej (najlepiej, gdy oznakowania te są przymocowane do ramy roweru).

Odzież i inne przedmioty osobiste nie mogą być pakowane do pokrowca na rower lub walizki rowerowej. Może to bowiem spowodować opóźnienia podczas kontroli bezpieczeństwa lub uniemożliwić przewóz roweru. 

Większość sprzętu nurkowego można zabrać w ramach limitu bagażu nadawanego, o ile sprzęt ten jest zapakowany w certyfikowaną torbę na sprzęt nurkowy i nie przekracza maksymalnego rozmiaru i wagi bagażu nadawanego. 

Akceptowany sprzęt:

 • Automaty oddechowe
 • Uprzęże do butli
 • Mierniki ciśnienia w butli (urządzenia wrażliwe na ciśnienie mogą wymagać specjalnego opakowania; należy skontaktować się w tej sprawie z producentem)
 • Maski
 • Płetwy
 • Urządzenia do kontroli pływalności
 • Fajki
 • Pasy balastowe
 • Butle
 • Kusze do łowiectwa podwodnego
 • Harpuny
 • Latarki do nurkowania 

Butle muszą być puste i przedstawione do kontroli podczas odprawy. Kusze i harpuny muszą być zapakowane oddzielnie.

Jeśli chcesz przewieźć latarkę do nurkowania, skontaktuj się z nami na co najmniej 24 godziny przed planowanym odlotem, aby uzyskać na to stosowną zgodę. Żarówkę lub bezpiecznik należy wyjąć i zapakować oddzielnie od źródła zasilania.

Sprzęt golfowy zapakowany w ochronną torbę golfową lub twardy futerał może być przewożony w ramach limitu bagażu nadawanego, jeśli wykupiony bilet obejmuje bagaż w luku bagażowym.

W torbie golfowej można umieścić takie przedmioty, jak zestaw kijów golfowych, parasol golfowy, kilkanaście piłek, podstawki pod piłki golfowe i parę butów do golfa.

Bagaż ten jest większy niż standardowy bagaż nadawany, uznawany jest zatem za bagaż ponadwymiarowy lub ponadgabarytowy. Musisz dotrzeć na lotnisko wcześniej, aby odprawić torbę golfową i zostawić ją przy stanowisku nadania bagażu Bag Drop dla bagażu ponadgabarytowego na co najmniej 90 minut przed odlotem i mieć większe szanse, że poleci Twoim lotem.

Osoba, która podróżuje w taryfie Economy Basic (nieprzewidującej limitu bagażu rejestrowanego), lub osoba, która już wykorzystała swój bezpłatny limit bagażu nadawanego, będzie musiała dopłacić za umieszczenie torby golfowej w luku bagażowym jako dodatkowego bagażu nadawanego. Najlepsza cena przewozu jest dostępna online, ponieważ na lotnisku obowiązuje już pełna opłata.

Jeśli przewozisz parasol golfowy lub jakikolwiek inny duży parasol lub parasol osobno, musisz go odprawić (będzie się wtedy liczyć jako sztuka bagażu nadawanego). Jeśli bezpłatny limit wagi lub liczby sztuk bagażu zostanie przekroczony, konieczne może być uiszczenie dodatkowej opłaty.

Poinformuj nas o chęci przewozu torby golfowej

Po zarezerwowaniu lotu zgłoś nam, że chcesz zabrać ze sobą rower, korzystając z czatu online na naszej stronie pomocy. 

Pamiętaj, aby zrobić to jak najszybciej, ponieważ niektóre loty są bardzo obłożone golfistami. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się przewieźć ze sobą taką torbę, jeśli o chęci jej zabrania poinformujesz nas z wyprzedzeniem, na co najmniej trzy dni (więcej niż 72 godziny) przed planowanym odlotem.

W bagażu nadawanym można pod ściśle określonymi warunkami przewozić broń palną.

Na co najmniej 72 godziny przed planowanym odlotem musisz się z nami skontaktować w celu złożenia wniosku o zatwierdzenie przewozu oraz zapewnienia zgodności ze wszelkimi embargami i ograniczeniami nałożonymi przez organy administracji rządowej. Jeśli się z nami nie skontaktujesz, Twój sprzęt nie zostanie zabrany na pokład samolotu. Dowiedz się więcej o wymaganiach dotyczących broni palnej.

Sprzęt narciarski lub snowboardowy można zabrać w ramach bagażu nadawanego, o ile jego wymiary nie przekraczają 190 x 75 x 65 cm.

Narty i deski snowboardowe muszą być zapakowane w torbę ochronną i mogą znajdować się w tej samej torbie co buty lub ubrania. 

W przypadku spakowania butów oddzielnie od sprzętu narciarskiego lub snowboardowego torba na buty może być przewożona jako większy bagaż podręczny, jeśli mieści się w odpowiednich wymiarach. Jeśli w takich wymiarach się nie mieści, musi zostać odprawiona i będzie liczona jako dodatkowa sztuka bagażu nadawanego.

Ze względów bezpieczeństwa na pokład samolotu nie można wejść w butach narciarskich.

Poinformuj nas o chęci przewozu torby na sprzęt do sportów zimowych

Zaraz po dokonaniu rezerwacji poinformuj nas, że chcesz zabrać ze sobą torbę na sprzęt do sportów zimowych, zwłaszcza jeśli wiesz, że lecisz do popularnego ośrodka sportów zimowych. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się przewieźć ze sobą taką torbę, jeśli o chęci jej zabrania poinformujesz nas z wyprzedzeniem, na co najmniej trzy dni (więcej niż 72 godziny) przed planowanym odlotem. 

Torba na sprzęt do sportów zimowych to torba ponadwymiarowa lub ponadgabarytowa, odpraw ją zatem i zostaw przy taśmie dla bagażu ponadgabarytowego nie później niż na 90 minut przed odlotem, aby mieć większe szanse, że poleci Twoim lotem. 

Krótkie deski surfingowe i małe kajaki z wiosłami można przewozić w torbie ochronnej w ramach bagażu nadawanego, o ile długość zapakowanej torby nie przekracza 190 cm. Odzież i inne przedmioty osobiste nie mogą być zapakowane razem z tym sprzętem.

Większe deski surfingowe, kajaki, kanoe i wiosła są uznawane za ładunek lotniczy i taki przewóz należy zarezerwować.

Przedmioty takie jak rakiety do tenisa lub squasha, złożone wędki, kije do bilarda, snookera lub poola, kije hokejowe lub tradycyjne deskorolki nie mogą być przewożone jako część bagażu podręcznego ze względu na ich długość, ponieważ zasadniczo przekraczają limit 56 cm dla takiego bagażu.

Ponadto przedmioty takie mogą nie zostać przepuszczone przez wiele punktów kontroli bezpieczeństwa na lotniskach w naszej sieci.

Z tego względu przedmioty te muszą być przewożone w luku bagażowym, najlepiej zatem zapakować je w torbę ochronną lub włożyć do walizki. 

Każdy taki oddzielnie zapakowany przedmiot liczy się jako dodatkowa sztuka bagażu wliczana do całkowitego limitu bagażu, a jeśli limit bezpłatnego bagażu nadawanego zostanie przekroczony, może zostać naliczona opłata za dodatkowy bagaż.

Deskorolek elektrycznych, ze względu na niestabilność ich baterii litowych, nie wolno przewozić na pokładach naszych samolotów, ani w kabinie, ani w luku bagażowym.

Podróżowanie partnerskimi liniami lotniczymi

Jeśli Twój numer lotu nie zaczyna się od „BA” (np. AA123456X), jest on realizowany przez jednego z naszych partnerów i limity bagażu mogą się różnić.

Jeśli podróż z przesiadkami obejmuje loty o o numerach lotów zawierających kod BA i kody innych linii lotniczych, limit bagażu jest zazwyczaj określany przez linię lotniczą obsługującą najdłuższy odcinek lotu w planie podróży.

Uwaga: SUN-AIR: Można zabrać 1 sztukę bagażu nadawanego o wymiarach do 90 x 75 x 43 cm (35,5 x 29,5 x 16 cali) i wadze do 23 kg (51 funtów).

American Airlines

Finnair

Iberia

Japan Airlines

Qatar Airways

China Southern Airlines