Pomoc w podróży

Dzieci podróżujące samotnie

Jeśli Twoje dziecko właśnie wybiera się w swoją pierwszą przygodę bez Ciebie, tutaj dowiesz się, co zrobić, aby wszystko poszło gładko. 

Ile lat musi mieć dziecko, aby mogło lecieć samo?

Dzieci, które ukończyły 14 lat, mogą lecieć same rejsami krajowymi i międzynarodowymi British Airways. 

Dzieci mające mniej niż 13 lat nie mogą podróżować samodzielnie naszymi liniami.Musi im towarzyszyć osoba, która ukończyła co najmniej 16 lat i podróżuje naszymi liniami na tej samej lub powiązanej rezerwacji. 

Inne zasady obowiązują w naszej partnerskiej linii lotniczej SUN-AIR of Scandinavia. Więcej informacji znajduje się poniżej.

Rezerwacja lotów dla dzieci poniżej 16. roku życia

Dziecko w wieku 14 lub 15 lat, które podróżuje samo, musi mieć rezerwację na osobę dorosłą. Takiego biletu nie można zarezerwować online, lecz trzeba się skontaktować z nami za pomocą formularza na stronie Kontakt z nami

Młodociany pasażer będzie musiał przejść przez lotnisko wylotu i przylotu oraz wejść na pokład samolotu bez pomocy lub opieki. Nie jesteśmy w stanie przyjąć odpowiedzialności rodzicielskiej za osobę niepełnoletnią. 

W przypadku partnerskich linii lotniczych mogą obowiązywać inne przepisy, limity wiekowe i opłaty. Wszelkich informacji w tym zakresie udzielają przedstawiciele partnerskich linii lotniczych.

Czego dziecko potrzebuje podczas samodzielnej podróży

Wszystkie dzieci w wieku 14 lub 15 lat podróżujące bez opieki muszą mieć przy sobie następujące dokumenty:

Te trzy dokumenty dziecko musi mieć przez cały czas przy sobie podczas podróży. 

Radzimy ponadto, aby dziecko miało przy sobie następujące dokumenty:

  • Leki lub zaświadczenia lekarskie, jeśli są potrzebne.
  • Środki pieniężne na ewentualne wydatki.
  • Sposób komunikacji z rodzicem lub opiekunem oraz osobą, która będzie odbierała dziecko na lotnisku docelowym. Należy zadbać, aby wszystkie telefony i urządzenia były naładowane oraz miały doładowane konto i włączony roaming.

Na lotnisku

Możesz odprowadzić młodocianego podróżnego do kontroli bezpieczeństwa. Nikt, kto nie leci z nami, nie może przejść dalej, ponieważ nie oferujemy przepustek do wyjścia do samolotu na żadnym z naszych lotnisk. Nasi koledzy z lotniska powiedzą, kiedy najpóźniej musisz rozstać się z dzieckiem, aby zdążyło przejść przez kontrolę bezpieczeństwa i dojść do wyjścia do samolotu. 

Sugerujemy czekanie w terminalu, dopóki samolot dziecka nie wystartuje.

Przed odwiezieniem dziecka na lotnisko warto obejrzeć z nim mapy terminalu, aby miało lepsze wyobrażenie o swojej podróży.Na niektórych lotniskach można odpłatnie skorzystać z asysty, która pomaga dojść do samolotu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej lotniska. 

Dzieci podróżujące samotnie lotami SUN-AIR

SUN-AIR, nasze partnerskie linie lotnicze, zezwalają na dzieciom w wieku od 5 do 11 lat na lot bez rodzica lub opiekuna pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia. Dzieci w wieku powyżej 12 lat mogą podróżować bez opieki lotami wykonywanymi przez SUN-AIR, ale dla młodzieży w wieku 12–16 lat dostępna jest specjalna usługa przelotu osoby niepełnoletniej bez opieki SUN-AIR.

W liniach SUN-AIR usługę przelotu osoby niepełnoletniej bez opieki należy zarezerwować i opłacić z wyprzedzeniem. Usługi tej nie można zarezerwować przez Internet, należy zatem w tej sprawie skontaktować się z SUN-AIR.

Rejsy SUN-AIR