Pomoc dla osób niepełnosprawnych

Jak poprosić o asystę

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy dla osób niepełnosprawnych, możemy ją zapewnić na lotnisku. Na co najmniej 48 godzin przed odlotem poinformuj nas o rodzaju potrzebnej pomocy. Następnie w dniu podróży postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, aby mieć bezproblemową podróż.

Zamawianie pomocy

 1. Jeśli chcesz dokonać nowej rezerwacji i jesteś osobą niepełnosprawną, nasz zespół ds. pomocy osobom niepełnosprawnym (Accessibility Team) może się Tobą zająć.Pasażerowie spoza Zjednoczonego Królestwa będą kierowani do lokalnego zespołu ds. pomocy.
 2. Po zarezerwowaniu lotów zaloguj się do sekcji Zarządzaj swoją rezerwacją, aby poinformować nas, jakiego rodzaju pomocy potrzebujesz. Wybierz niebieski pasek menu na dole strony z napisem „Zarządzaj swoją rezerwacją”, a następnie wybierz opcję „Zamów pomoc”. Możesz wtedy wybrać potrzebną pomoc.
 3. Musisz to zrobić na co najmniej 48 godzin przed wylotem, aby dać nam czas na odpowiednie przygotowania.Jeśli nie otrzymamy zamówienia pomocy z wyprzedzeniem, mogą wystąpić opóźnienia w zapewnieniu tej pomocy podczas podróży.
 4. Wybierz rodzaj potrzebnej pomocy. Oferujemy pomoc dla osób niesłyszących, niedosłyszących, słabowidzących i niewidomych, a także dla osób z niepełnosprawnością niewidoczną lub osób mających trudności z poruszaniem się. Więcej informacji na temat oferowanej pomocy można znaleźć w sekcji Jaka pomoc jest dostępna? lub uzyskać od naszego zespołu ds. pomocy osobom niepełnosprawnym. Usługa ta dotyczy tylko pasażerów mieszkających w Zjednoczonym Królestwie.
 5. W dniu podróży należy pojawić się na lotnisku co najmniej na trzy godziny (w przypadku lotów długodystansowych) lub na dwie godziny (w przypadku lotów krótkodystansowych) przed planowaną godziną wylotu. Zespołowi ds. pomocy można przekazać więcej informacji na temat swoich konkretnych potrzeb.

Nie akceptujemy już kart medycznych dla osób często podróżujących (Frequent Traveller Medical Cards, FREMEC), ponieważ najlepszą pomoc można zamówić za pośrednictwem strony Zarządzaj swoją rezerwacją.

Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz dalszej pomocy lub masz pytania dotyczące oferty linii British Airways w zakresie pomocy dla osób niepełnosprawnych.

Wskazówki ułatwiające podróż

 • Przyjedź na lotnisko na co najmniej na trzy godziny (w przypadku lotów długodystansowych) lub na dwie godziny (w przypadku lotów krótkodystansowych) przed planowaną godziną wylotu. Dzięki temu zapewnimy Ci najlepszą możliwą obsługę.
 • Przeznacz odpowiednią ilość czasu na poszczególne etapy podróży (w zależności od swoich potrzeb) i uwzględnij potencjalne opóźnienia w okresach wzmożonego ruchu.
 • Po przybyciu na lotnisko podejdź do stanowiska pomocy lub skorzystaj z punktów obsługi klienta, aby skontaktować się z zespołem ds. pomocy. Pamiętaj o punktualności, aby uniknąć opóźnień.
 • Jeśli nie potrzebujesz już pomocy, poinformuj nas o tym jak najszybciej. Zamówione w witrynie ba.com usługi pomocy możesz zawsze anulować za pomocą opcji Zarządzaj swoją rezerwacją.
 • Członkowie Executive Club mogą dodać dodatkową pomoc do swojego konta. Po wprowadzeniu numeru Executive Club w celu powiązania go z nową rezerwacją zamówienia dodatkowej pomocy powinny automatycznie pojawić się obok danych pasażera. Sprawdź, czy tak się stało, w sekcji Zarządzaj swoją rezerwacją. Sekcja ta to również jedyne miejsce, w którym możesz dokonać zmian przed podróżą.
 • Każde nowe zamówienie pomocy dodane do Twojego konta nie zostanie przeniesione do istniejących rezerwacji, pomoc musisz zatem zamówić dla każdego istniejącego lotu za pośrednictwem sekcji Zarządzaj swoimi rezerwacjami.
 • Jeśli podróżujesz do lub z Londynu, więcej informacji na temat pomocy osobom niepełnosprawnym i niemobilnym możesz znaleźć na lotniskach Heathrow, Gatwick i London City.
 • Więcej informacji o lotniskach, w tym informacji o usługach i udogodnieniach oraz łącza do map.
 • Więcej informacji dla pasażerów z dolegliwościami

Skontaktu się z nami

Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.

Najważniejsze informacje o podróży

 • Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim lub na własny użytek korzystasz z urządzeń ułatwiających poruszanie się, możesz zabrać je ze sobą jako bagaż rejestrowany oprócz bezpłatnego bagażu podręcznego.
 • Jeśli musisz odprawić niezbędny sprzęt medyczny lub inne materiały medyczne, które przekraczają limit dozwolonego bagażu, musisz przedstawić zaświadczenie lekarskie z listą przewożonych materiałów i sprzętu oraz ze szczegółami lotu. Zaświadczenie takie należy okazać pracownikom na stanowisku odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku, aby uniknąć opłat za nadbagaż. Dowiedz się więcej o przewożeniu leków, materiałów medycznych i sprzętu medycznego.
 • Przymocuj do swojego bagażu jaskrawą wstążkę, przywieszkę lub opaskę, aby łatwiej było go zauważyć na taśmie bagażowej.
 • Jeśli odprawiasz wózek inwalidzki, przymocuj do niego przywieszkę ze swoimi informacjami kontaktowymi.

Więcej informacji na temat bagażu

Jeśli ze względu na swoją niepełnosprawność masz specjalne wymagania dotyczące miejsca siedzącego, możesz takie odpowiednie miejsce zarezerwować. W większości przypadków można wybrać miejsce w sekcji Zarządzaj swoją rezerwacją, ale czasami może być konieczne skontaktowanie się z nami, na przykład jeśli Twoja niepełnosprawność jest niewidoczna. Dzięki temu zapewnimy Ci najlepszą możliwą obsługę.

Czynności do wykonania:

 1. Zarezerwuj lot
 2. Jeśli potrzebujesz asysty, poinformuj nas o tym na co najmniej 48 godzin przed wylotem za pośrednictwem sekcji Zarządzaj swoją rezerwacją. Jeśli nie otrzymamy takiej informacji z wyprzedzeniem, mogą wystąpić opóźnienia w zapewnieniu Ci pomocy podczas podróży.
 3. Po zamówieniu pomocy za pośrednictwem zakładki „Zamów pomoc” wróć do sekcji Zarządzaj swoją rezerwacją.
 4. Wybierz zakładkę „Wybierz miejsca” w sekcji Zarządzaj swoją rezerwacją, aby upewnić się, że możesz zarezerwować dane miejsce. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.

Informacje praktyczne

Więcej informacji na temat specjalnych wymagań dotyczących podróży znajdziesz w następnej sekcji. Poniżej znajdziesz ogólne informacje, które pomogą w dokonaniu świadomego wyboru:

 • Fotele, układ kabiny i przestrzeń osobista różnią się w poszczególnych kabinach i samolotach.
 • W przypadku lotów na obszarze Europy stosujemy podział na kabiny Club Europe (klasa business) i Euro Traveller (klasa ekonomiczna). Oznacza to, że pierwszy rząd siedzeń w kabinie Euro Traveller nie ma przed sobą przegrody. Miejsca przy przegrodach na lotach krótkodystansowych są dostępne tylko w kabinie Club Europe.
 • Wiele z naszych foteli ma ruchome podłokietniki. Zapoznaj się z mapą miejsc, zanim wybierzesz swoje miejsce.
 • Podłokietniki są opuszczane na miejscach w kabinach First i Club World, naszej kabinie klasy business na lotach długodystansowych, gdy fotele są ustawione w pozycji całkowicie płaskiego łóżka.

Nasza nowa kabina Club Suite ma wysoką przegrodę zapewniającą większą prywatność. Pasażerowie w tej kabinie powinni mieć możliwość samodzielnego przemieszczania się, na przykład z wózka inwalidzkiego na fotel.

Odprawa przez Internet

Odprawy online można dokonać na 24 godziny przed wylotem, chyba że podróżuje się z psem asystującym (w takim przypadku odprawy należy dokonać na lotnisku). Możesz odprawić się online na dwa sposoby:

Na lotnisku

Możesz się również odprawić na lotnisku w dniu wylotu. Przyjedź na lotnisko na co najmniej na trzy godziny (w przypadku lotów długodystansowych) lub na dwie godziny (w przypadku lotów krótkodystansowych) przed planowaną godziną wylotu. Dzięki temu zapewnimy Ci najlepszą możliwą obsługę.

Jeśli podróżujesz z lotniska Heathrow w Londynie:

 • Terminal 5 — wyznaczone stanowisko odprawy znajduje się w strefie E w hali odlotów. Jeśli przyjeżdżasz na lotnisko samochodem, kieruj się znakami Departures (Odloty) prowadzącymi na najwyższe piętro budynku. Najbliższy punkt dla wysiadających znajduje się przy drugim przejściu dla pieszych.
 • Terminal 3: stanowiska odprawy British Airways znajdują się w strefie E hali odlotów.

W zależności od zajmowanej kabiny możesz skorzystać z pasów dla priorytetowej kontroli bezpieczeństwa, jeśli są one dostępne.

Znajdź lotnisko i terminal w Londynie

Możesz wejść na pokład samolotu przed innymi pasażerami. Stosowna informacja zostanie podana przy wyjściu do samolotu, a jeśli zajdzie taka potrzeba, pomożemy Ci wejść do samolotu i zająć swoje miejsce. W razie potrzeby możesz powiadomić pracownika przy danej bramce, że chcesz wejść na pokład samolotu priorytetowo.

Pomożemy Ci opuścić pokład samolotu, gdy tylko opuszczą go inni pasażerowie i pojawi się dostawca tej usługi. Zwykle zajmuje to co najmniej 15 minut.

Jeśli nie możesz skorzystać ze schodów, a samolot musi zaparkować z dala od budynku terminala, możemy we współpracy z operatorem lotniska zapewnić Ci bezschodowe wejście do samolotu. Poinformuj nas o tym na co najmniej 48 godzin przed wylotem za pośrednictwem sekcji Zarządzaj swoją rezerwacją.

W przypadku lotów długodystansowych możesz na pokładzie samolotów wybierać ulubioną rozrywkę spośród szerokiej gamy filmów, programów telewizyjnych, audiobooków, podcastów, muzyki i gier. Oferujemy również różne opcje rozrywki dla najmłodszych podróżnych.

Udostępniamy słuchawki zgodne z aparatami słuchowymi przełączonymi do pozycji T w celu wzmocnienia dźwięku. Podczas większości naszych lotów możesz także oglądać niektóre filmy z napisami angielskimi, w tym napisami dla niesłyszących, lub z opisami dźwiękowymi.

Więcej o rozrywce dostępnej na pokładzie samolotu

Większość naszych samolotów oferuje toalety dla osób niepełnosprawnych, ale nie są one wystarczająco duże, aby pomieścić wózki inwalidzkie. Na pokładzie naszego Airbusa A380 oferujemy jednak dwie toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych na pokładzie górnym i jedną na pokładzie głównym. W naszych samolotach Boeing 787 oferujemy jedną toaletę przystosowaną do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. 

Pamiętaj, że musisz być w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę w toalecie. Nasz personel pokładowy nie będzie w stanie Ci w tym pomóc. 

Więcej informacji na temat toalet pokładowych można znaleźć w naszych przewodnikach po flocie.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o połączeniach lotniczych obsługiwanych przez British Airways, w tym o podróżach między lotniskami londyńskimi.

Połączenia lotów