Pomoc dla osób niepełnosprawnych

Podróż z psem asystującym

Psa asystującego można bezpłatnie zabrać ze sobą do kabiny we wszystkich naszych lotach. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat planowania i rezerwacji lotu z psem asystującym.

Co to jest pies asystujący?

Pies asystujący to pies, który został wytresowany do pomocy osobom z niepełnosprawnością lub dolegliwościami medycznymi oraz został uznany za zdolnego do bezpiecznego podróżowania w kabinie samolotu. Psa asystującego można zabrać ze sobą do kabiny w locie British Airways, jeśli spełnia on następujące warunki:

 • Jest wytresowany do wykonywania określonych zadań w celu pomocy osobie z niepełnosprawnością lub dolegliwością medyczną oraz został uznany za zdatnego do tych celów przez akredytowanego członka organizacji Assistance Dogs International (ADI) lub International Guide Dog Federation (IGDF) spełniającego wymogi rządu Wielkiej Brytanii, w tym w szczególności Agencji Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHA).  Podczas bezpośrednich lotów z i do Stanów Zjednoczonych Ameryki wymagane jest posiadanie wypełnionego formularza zwierzęcia asystującego Departamentu Transportu USA.
 • być indywidualnie przeszkolony w zakresie określonych zadań, aby pomagać osobom z niepełnosprawnością lub dolegliwościami medycznymi
 • przejść szkolenie behawioralne i wykazać się odpowiednim zachowaniem w miejscach publicznych i na pokładzie samolotu
 • nosić kamizelkę/uprząż identyfikacyjną
 • pozostawać przez cały czas pod kontrolą swojego właściciela

Uprzedzamy, że będziemy prosić o przesłanie dokumentów potwierdzających ukończenie przez psa asystującego odpowiedniego treningu.

Jeśli dany pies asystujący nie spełnia tych kryteriów lub pełni funkcję psa wsparcia emocjonalnego, będzie musiał podróżować jako zwierzę domowe.

Rezerwacja podróży dla psa asystującego

Obecnie nie jest możliwe zarezerwowanie tej usługi online, ponieważ potrzebujemy dodatkowych informacji, aby potwierdzić możliwość przewiezienia psa asystującego samolotem. Musisz zarezerwować obecność psa asystującego w tym samym czasie, w którym rezerwujesz lot i co najmniej 48 godzin przed planowaną datą wylotu.

Jeśli masz już zarezerwowany lot i chcesz podróżować z psem asystującym, skontaktuj się z nami na co najmniej 48 godzin przed datą podróży w celu dodania psa asystującego do rezerwacji.

Podróżowanie do Wielkiej Brytanii

Ze względu na brytyjskie przepisy wjazdowe musisz skontaktować się z centrum przyjmowania zwierząt w Wielkiej Brytanii (UK Animal Reception Centre) na co najmniej 72 godziny przed wylotem i otrzymać od niego stosowną zgodę. Zgoda musi zostać okazana przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Wielkiej Brytanii. Niespełnienie tego wymogu będzie skutkowało odmową podróży do Wielkiej Brytanii.

Szczegółowe informacje na temat centrów przyjmowania zwierząt w Zjednoczonym Królestwie można znaleźć poniżej w sekcji Przygotowanie do podróży.

Podróż do lub ze Stanów Zjednoczonych

Pasażerowie podróżujący do lub ze Stanów Zjednoczonych Ameryki muszą wypełnić formularz U.S. DoT Service Animal Air Travel, w którym należy szczegółowo opisać stan zdrowia, wytresowanie oraz zachowania psa.

W przypadku lotów trwających ponad osiem godzin pasażerowie muszą również wypełnić formularz U.S. DoT Relief Attestation potwierdzający, że ich pies nie będzie musiał załatwiać się podczas lotu, lub opisujący, w jaki sposób pies będzie załatwiać się w higieniczny sposób.

Kopie obu dokumentów należy na co najmniej 48 godzin przed lotem przesłać pocztą elektroniczną do naszego zespołu ds. pomocy osobom niepełnosprawnym. Sprawdzimy te dokumenty i skontaktujemy się z Tobą, jeśli zaakceptujemy na pokładzie Twojego psa.

Nasz zespół ds. pomocy osobom niepełnosprawnym może również poprosić o okazanie dokumentów potwierdzających, że Twój pies przeszedł właściwe szkolenie, aby odpowiednio zachowywać się w miejscach publicznych, a także właściwe szkolenie na potrzeby wykonywania pracy lub zadań, które pomogą Ci w związku z Twoją niepełnosprawnością.

Jeśli nie otrzymamy wypełnionych formularzy US DOT na czas lub Twój pies nie przeszedł odpowiedniego szkolenia, nie zezwolimy mu na podróżowanie w kabinie na pokładzie naszego samolotu.

Z zespołem ds. pomocy osobom niepełnosprawnym można się skontaktować, korzystając z poniższych danych.

Podróżowanie innymi liniami lotniczymi

Jeśli Twój lot jest obsługiwany przez jedną z naszych linii lotniczych lub partnerów franczyzowych, mogą oni mieć inne procedury, dlatego prosimy skontaktować się z nimi bezpośrednio przed podróżą.

Dane kontaktowe

 • Porozmawiaj z przedstawicielami naszej usługi w godzinach 08:00-18:00 (GMT) od poniedziałku do soboty w godzinach 0800 408 1100.
 • Jeśli chcesz nam wysłać wiadomość, wybierz zakładkę „Wyślij do nas e-mail” i wypełnij podany formularz, wpisując jako temat „prośba o przewóz psa asystującego”.
 • Jeśli jesteś osobą niedosłyszącą lub niesłyszącą lub masz niepełnosprawność niewidoczną, możesz skontaktować się z nami pod numerem telefonu 0845 700 7706 (Minicom) lub wysłać nam wiadomość za pomocą zakładki „Skontaktuj się z nami” i wypełnić znajdujący się tam formularz.
 • Możesz się z nami skontaktować za pośrednictwem aplikacji SignLive, służącej do komunikacji za pośrednictwem tłumacza języka migowego.

Przygotowanie do podróży

 • Wiele linii lotniczych zaleca przyjmowanie psów tylko na loty trwające maksymalnie 10 godzin. Jeśli jednak możesz potwierdzić, że Twój pies poradzi sobie z dłuższym lotem, wpuścimy go na pokład samolotu.
 • Musisz mieć dla psa samochodową uprząż bezpieczeństwa lub jej odpowiednik, aby przywiązać go podczas startu i lądowania oraz ilekroć, gdy znaki pasów bezpieczeństwa będą włączone.
 • Zalecamy zabranie ze sobą polaru lub legowiska weterynaryjnego, na którym pies będzie mógł się położyć, a także chłonnych poduszek do umieszczenia pod polarem.
 • W Twojej gestii leży zadbanie o potrzeby psa, ponieważ personel pokładowy nie będzie w stanie zaoferować mu żadnej pomocy podczas lotu.
 • Upewnij się, że Twój pies ma wszystkie niezbędne dokumenty, szczepienia, zabiegi i testy dla każdego odwiedzanego kraju. Dokumenty te musisz mieć zawsze przy sobie.
 • Musisz sprawdzić w odpowiednich ambasadach lub konsulatach wymagania dotyczące wjazdu z psem do danego kraju, a także wszelkie właściwe przepisy lub ograniczenia.
 • Wszystkie wjeżdżające do Zjednoczonego Królestwa psy będą musiały spełniać wymogi Zasad podróży ze zwierzętami domowymi przyjętych przez organy administracji rządowej Zjednoczonego Królestwa.
 • Wszyscy pasażerowie przywożący do Zjednoczonego Królestwa psa muszą skontaktować się z Centrum Przyjmowania Zwierząt w pierwszym punkcie wjazdowym, na co najmniej 72 godziny przed planowanym wylotem do Zjednoczonego Królestwa. Wspomniane centrum sprawdzi, czy pies spełnia wymogi programu Pet Travel Scheme, a następnie wystawi pismo o wstępnym zatwierdzeniu, które będzie wymagane do wjazdu na teren Zjednoczonego Królestwa. 
 • Pasażerowie i ich psy nie będą mogli wejść na pokład samolotu lecącego do Zjednoczonego Królestwa, jeśli nie mają pisma zatwierdzającego wjazd psa do Zjednoczonego Królestwa.
Lotnisko Dane kontaktowe
Londyn Heathrow

+44 (0) 208 745 7894/5

Centrum przyjmowania zwierząt na lotnisku Heathrow w Londynie

London Gatwick

+44 (0) 1293 555580

Centrum przyjmowania zwierząt na lotnisku Gatwick w Londynie

Londyn City +44 (0) 7867358938/ (0) 7867258949
 • Nie będziesz mieć możliwości odprawy online, udaj się zatem do stanowiska odprawy na lotnisku, a nasz pracownik zorganizuje Ci pomoc w dotarciu do wejścia do samolotu.
 • Jeśli podróżujesz do Zjednoczonego Królestwa, podczas odprawy zostaniesz poproszony o okazanie pisma wstępnego zatwierdzenia przylotu psa z Centrum Przyjmowania Zwierząt (Animal Reception Centre). Pismo to potwierdza, że Twój pies może wjechać na teren Zjednoczonego Królestwa.
 • Jeśli przylatujesz do Zjednoczonego Królestwa, funkcjonariusz z Centrum Przyjmowania Zwierząt spotka się z Tobą i Twoim psem w samolocie i przeprowadzi odprawę umożliwiającą wjazd do Zjednoczonego Królestwa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w sekcji „Przygotowania do podróży”.
 • Funkcjonariusz z Centrum Przyjmowania Zwierząt umieści na szelkach psa przywieszkę z napisem „Pet Travel Scheme Entry Check Passed” (Kontrola wjazdu w ramach programu Pet Travel Scheme zakończona pomyślnie) jako dowód, że pies został dopuszczony do wjazdu do Zjednoczonego Królestwa.
 • Po zakończeniu odprawy przedstawiciel British Airways będzie mógł zabrać Twojego psa do strefy, w której pies będzie mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, a następnie będzie Ci towarzyszyć podczas odprawy celnej i imigracyjnej.
 • W przypadku przesiadki na inny lot zapewnij sobie dodatkowy czas na odprawę i wyprowadzenie psa.
 • Przedstawiciel British Airways będzie towarzyszyć Tobie i Twojemu psu w drodze do odpowiedniej strefy oczekiwania na wylot następnego samolotu.

Dowiedz się więcej o połączeniach lotniczych